COVID-19 to choroba zakaźna wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2. Choroba może prowadzić do powstania zespołu ostrej niewydolności oddechowej. Pod koniec 2019 roku wirus SARS-CoV-2 wywołał falę infekcji, która szybko rozprzestrzeniła się na całym świecie i została ogłoszona pandemią w marcu 2020 roku przez Światową Organizację Zdrowia WHO.

Wirus SARS-CoV-2 przenoszony jest głównie drogą kropelkową podczas mówienia, oddychania, kaszlu, kichania lub przy bliskim kontakcie z osobą zakażoną. Okres inkubacji wynosi od trzech do siedmiu, maksymalnie 14 dni. Objawy i nasilenie zakażenia SARS-CoV-19 mogą się znacznie różnić. Najczęstsze objawy to gorączka, kaszel, trudności w oddychaniu i zmęczenie. Dlatego u większości pacjentów zakażenie przypomina przeziębienie z lekką gorączką, z nieregularnymi naciekami w płucach. U niektórych pacjentów, zwłaszcza starszych i przewlekle chorych, rozwija się zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS).

Wykonaj test w kierunku COVID-19

Zapisz się na test w kierunku wykrycia COVID-19

Jakie mamy dostępne testy na koronawirusa?

Diagnostyka zakażeń SARS Cov-2

Diagnostyka zakażeń SARS-CoV-2 opiera się na wykrywaniu wirusowego RNA za pomocą łańcuchowej reakcji polimerazy odwrotną transkrypcją (RT-PCR – diagnostyka bezpośrednia) lub białka wirusa testami serologicznymi (ELISA – diagnostyka pośrednia) w materiale pobranym z górnych dróg oddechowych (wymaz z nosogardła lub jamy ustnej) lub z dolnych dróg oddechowych (popłuczyny oskrzelowo-pęcherzykowe, wydzielina tchawicza, plwocina). Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia WHO najbardziej istotne dla zahamowania rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 jest wykrywanie infekcji w jej początkowej fazie dlatego należy stosować testy oparte o metodę PCR, które wykrywają materiał genetyczny wirusa. RT-PCR umożliwia wykrycie patogenu nawet w przebiegach subklinicznych lub bezobjawowych już kilka dni po kontakcie z wirusem i do 14 po wystąpieniu możliwych objawów.

Diagnostyka COVID-19 obejmuje również testy serologiczne do zróżnicowanego wykrywania przeciwciał różnych klas immunoglobulin i przeciw różnym antygenom SARS-CoV-2. Oznaczenie przeciwciał umożliwia potwierdzenie zakażenia wirusem u pacjentów z typowymi objawami, w tym ostrymi oraz przy podejrzeniu przypadków bezobjawowych. Testy serologiczne są również pomocne w monitorowaniu i kontroli epidemii.

1. At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimo

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas

Pytania i odpowiedzi

Badania w kierunku SARS Cov-2 można wykonać:

  • ze skierowaniem od lekarza podstawowej opieki,
  • komercyjnie - odpłatnie, bez skierowania.

Tak, wykonujemy również testy w ramach NFZ.

  • Elastyczne godziny pobierania wymazu
  • Bezkonkurencyjny czas oczekiwania na wynik ( w przypadku badania genetycznego RT- PCR wynik dostępny będzie w czasie 6-8h od pobrania wymazu)
  • Pracujemy od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8:00-24:00
  • Bezpośredni kontakt z koordynatorem laboratium

Nasze lokalizacje

Skontaktuj się z nami